Filozofia dla każdego

Filozofia jest trudna i nudna. Filozofia to rozważania nad istnieniem krzesła. Nie da się odpowiedzieć na żadne pytanie filozoficzne wiec po co je zadawać. Czytanie Platona i nauka greckiego. Nie praktyczna nauka, a wiec bezużyteczna.

To tylko niektóre ze stereotypów. Czy to prawda? Gwarantuję, że nie, jednak jeśli chcesz się przekonać sięgnij po numer czasopisma filozoficznego – w wersji elektronicznej jest zupełnie darmowy! Znaleźć tam można krótkie, bardzo przystępne artykuły dotyczące zagadnień filozoficznych. Bardzo ciekawych zagadnień i dotyczących nas wszystkich bowiem ostatni numer dotyczy sensu życia.

odbyt13805678947584-jpg

Filozofia obejmuje takie tematy jak – etyka, bioetyka, logika, mistyka, estetyka, współczesność, polityka i prawo, religia, umysł, najnowsze technologie i długo by tak wymieniać. Filozofia jest obecna w każdej dziedzinie naszego życia. Zawsze kiedy zadajesz pytanie o sens i celowość czegoś zaczyna się filozofia.

wordcloud-515x252

Filozofia nie przynosi gotowych odpowiedzi na pytania, filozofia jest właśnie zadawaniem tych pytań. Filozofia burzy nasz światopogląd; każde przekonanie można obalić, ale nabierając doświadczenia filozoficznego, każde może być też do obronienia. Filozofia to sztuka argumentacji, logicznego myślenia, wyciągania wniosków, zadawania właściwych pytań – Sokrates to jeden z najmądrzejszych greckich filozofów. A jak udowadniał swoją mądrość? Nie wygłaszaniem kwiecistych przemówień. Zadawał tak mądre i podchwytliwe pytania, że rozmówca nakierowany na jego myśli, sam je wygłaszał. Taka jest filozofia – poprzez zadawanie odpowiednich pytań nakierowuje nas na odpowiedzi.

Studiowanie filozofii to nie siedzenie w książkach i czytanie Platona po grecku, to nie wkuwanie nazwisk i dat na pamięć. Na zajęciach zazwyczaj jest bardzo mało studentów, profesorowie są szczęśliwi, kiedy się pojawiasz! Wszyscy znają Cie po imieniu, znają też Twoje poglądy, zajęcia często są prowadzone pod zainteresowania studentów. Możesz zadać najgłupsze pytanie, a ono i tak zostanie rozważone i uzyskasz odpowiedz. Atmosfera jest wręcz rodzinna! A teraz porównaj to na przykład ze studiowaniem administracji – 150 osób na ogromnej sali, połowy z nich nawet po trzech latach nie będziesz kojarzyć, ciągłe wkuwanie regułek i brak miejsca na pytania, a tym samym niestety brak miejsca na rozwój.

Decydując się na studia filozoficzne trzeba jednak mieć odrobinę samodyscypliny. Tak jak na innych studiach są kolokwia mobilizujące do nauki, tak na filozofii otrzymujesz  możliwości. Profesorowie specjalizują się w przeróżnych dziedzinach, z każdym możesz porozmawiać, zdecydować u kogo chciałbyś pisać pracę dyplomową, ale to Ty sam musisz pójść do biblioteki.
Jestem pewna, że filozofia ze wszystkich nauk, jest najbardziej potrzebną w życiu! Co z tego, że zbudujesz most skoro nie wiesz po co to robisz?

tumblr_static_tumblr_static__640philosophy-LRG

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Filozofia dla każdego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s